Jak gotować smaczne i zdrowe posiłki

Jak Gotować Smaczne I Zdrowe Posiłki

Oczywiście, lubisz jeść, ale niekoniecznie miłość do gotowania. Niektórzy ludzie uważają, że to zastraszające, aby wejść do kuchni i rozpocząć przygotowywanie posiłku. Wskazówki zawarte w tym artykule zajmie niektóre z tajemnicy z gotowania i sprawiają, że wydaje się bardziej wykonalne dla Ciebie.

Rozważ przepisy, które mają być wytycznymi, a nie regułami. Zapraszam do oddziału i przełączyć się przyprawy lub dodać dodatkowy składnik. Przed długo będzie Kompilowanie własnej osobistej kolekcji zmienionych receptur, które są lepsze niż oryginalne rzeczy. Nie tylko będzie również w stanie zaimponować znajomym z unikalnych potraw, ale staniesz się lepszym kucharzem, jak eksperymentować ze zmianą receptur.

Użyj wypróbowanego i przetestowanego przepisu, gdy zabawne. Kiedy masz gości na posiłek, zawsze przygotować coś smacznego, że zrobiłeś wcześniej. To nie jest czas, aby przetestować nowy przepis, ponieważ może okazać się katastrofą! Pamiętaj również, aby dowiedzieć się, czy twoi goście mają jakieś wymagania dietetyczne lub alergie, lub jeśli po prostu nie lubią pewnego rodzaju jedzenia. Zapewni to, że twój wieczór zakończy się sukcesem.

Przed smażeniem surowych ziemniaków, pozostawić do moczenia przez pół godziny w misce z zimną wodą; spowoduje to bardziej chrupiące frytki. Włókna surowych ziemniaków ciętych, które zostały namoczone w zimnej wodzie przed uderzeniem w frytkownicę, są silniejsze i mogą lepiej radzić sobie z ciepłem bez pęknięcia.

Młynek do kawy to nie tylko kawa. Młynek do kawy rzeczywiście działa tak samo dobrze jak robot kuchenny do niektórych miejsc pracy. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku małych miejsc pracy, gdy nie chcesz kłopotów z lugging się ogromny procesor, a następnie konieczności mycia wszystkich części. Orzechy i pieprz mielą doskonale w młynku do kawy, nawet cukru, jeśli potrzebujesz szybkiego substytutu cukru pudru w przepisie.

Upewnij się, że przechowujesz przyprawy we właściwym miejscu. Wiele osób przechowuje swoje przyprawy tuż nad ich piec lub w pobliżu źródła światła. Aby pozostać świeże, umieścić je w suchym i ciemnym miejscu, które jest cool. Wilgotność może również zniszczyć przyprawy więc zachować te kilka czynników na uwadze.

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla gotowania jest oglądanie pokazów gotowania w ciągu dnia. Podnieś, co robią profesjonaliści i wdrożyć to do swojej rutyny, jeśli chcesz osiągnąć najlepsze możliwe wyniki dla potraw. Wskazówki od innych osób mogą służyć Ci dobrze podczas gotowania.

Jeśli chcesz zoptymalizować ilość soku, który otrzymujesz z limonki, umieść go w kuchence mikrofalowej na 10 sekund. Pozwoli to na łatwy przepływ cieczy po przecięciu wapna, dzięki czemu można dodać go do ulubionych posiłków. Użyj tej sztuczki w każdej chwili służyć cytryny lub limonki.

Poznaj płeć swojego bakłażana! Istnieją zarówno samce, jak i samice bakłażanów, i opłaca się znać różnicę. Nasiona bakłażana mogą być bardzo gorzkie. Nasiona żeńskich bakłażanów mają tendencję do bardziej gorzkich niż męski bakłażan. Możesz zidentyfikować samca bakłażana za jego podstawą - będzie gładka i okrągła, podczas gdy żeńska podstawa jest bardziej owalna i głęboko wcięta.

Czosnek jest pysznym składnikiem, który ma miejsce w wielu recepturach, ale nie ma miejsca na twoich rękach. Należy pocierać ręce wzdłuż wnętrza zlewu ze stali nierdzewnej, gdy masz kontakt z czosnkiem. To dokładnie oczyszcza ręce, aby uniknąć przenoszenia smaku czosnku do innych produktów spożywczych.

Podczas golenia warzyw do potraw, takich jak vinaigrette lub sałatki, użyj grubej mikropłaszczyzny, znany również jako tarka lub zester, aby zruszyć je na mniejsze kawałki. Smaki warzyw są naprawdę odblokowane, gdy tartą z mikropłaszczyzną.

Przechowywać nici dentystyczne pod ręką w kuchni do cięcia lub plasterka miękkich pokarmów lub składników. Niearomatyzowana nici dentystyczne działa lepiej niż nóż, jeśli chodzi o cięcie miękkich serów, ciast, ciast lub innych miękkich produktów spożywczych lub składników. Wystarczy odwinąć długość wystarczająco długo, aby umożliwić rozciągnięcie go przez element do cięcia i zastosować równomierne, ciśnienie w dół dla czystych, schludnych cięć.

Podczas gotowania z ziołami i przyprawami, dodać je oszczędnie do żywności. Celem jest uzupełnienie potrawy, które robisz, a nie obezwładnić jego naturalny smak. Nie można usunąć przypraw po dodaniu ich, więc zacznij od niewielkiej ilości, a następnie dodaj więcej do smaku.

Podczas robienia kanapek, postępuj zgodnie z tą końcówką. Weź porcję majonezu i Rozłóż ją na chleb z rogu na róg. Rozprzestrzenianie się od rogu do rogu, a nie szeroko stosowana Metoda rozprzestrzeniania się w środku pozwala na każdym obszarze chleba, aby być równomiernie pokryte majonezem, co bardziej aromatyczne kanapkę.

Jeśli masz zamiar duszyć mięso, gotować w niskiej temperaturze przez długi okres czasu. Robiąc to w ten sposób, mięso pozostanie delikatne i zachowa swoją soczystość, co z kolei pozostawia dobre smaki mięsa. Gotowanie go w wysokiej temperaturze może wysuszyć mięso.

Jeśli robisz meatloaf lub klopsiki to dobry pomysł, aby przetestować mały kawałek przed dokonaniem reszty. Zrób kawałek i podsmaż go na patelni. Następnie można spróbować, sprawdzić, czy potrzebuje więcej przypraw. Jest to mała rzecz do zrobienia, że będzie przejść długą drogę do podejmowania lepiej degustacji posiłku.

Jak widać, gotowanie nie musi być niepotrzebnie przerażające lub zastraszające. Nauka gotowania jest naprawdę w zasięgu każdego, kto ma wystarczająco duże zainteresowanie, aby nauczyć się kilku podstaw. Wypróbuj kilka wskazówek, których nauczyłeś się w tym artykule, i zacznij gotować już dziś.

About Jak gotować smaczne i zdrowe posiłki

About

Digital Compliance Disclosure


We and our partners use technology such as cookies and localStorage on our site to personalise content and ads, provide social media features, and analyse our traffic. Click to consent to the use of this technology across the web or click Privacy Policy to review details about our partners and your privacy settings.
Category

Recently

Newly